Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (stačí prozvonit, zavoláme zpět)
  • eBankrot
  • Blog
  • Půjčka v exekuci: Proč je to rizikový krok a co dělat místo toho
  • Půjčka v exekuci: Proč je to rizikový krok a co dělat místo toho

Půjčka v exekuci: Proč je to rizikový krok a co dělat místo toho

7. 12. 2023
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
7. 12. 2023
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů

Život může někdy přinést nečekané situace, které nám způsobí takové finanční problémy, že skončíme až v exekuci. Začneme čelit tlaku, potřebujeme zaplatit nájem nebo elektřinu a hledáme rychlý způsob, jak se dostat k penězům. V těchto chvílích se vám mohou zdát lákavé slogany jako „Půjčka v exekuci na ruku” nebo „Půjčky pro dlužníky s exekucí bez zástavy“.

Věřte nám ale, že taková půjčka vám exekuci rozhodně nesplatí. Ba naopak může mít vážné následky a poslat vás do dluhové propasti, ze které už jen opravdu těžko budete hledat cestu ven. Přečtěte si proto, proč není půjčka při exekuci dobrým krokem a jak exekuci smysluplně a efektivně řešit podle zákona.

Krátkodobá řešení mívají dlouhodobé následky

Aktuálně se v Česku v exekuci nachází více než 670 tisíc lidí, přičemž v průměru má každý z nich na krku asi 6 exekucí. Tento počet navíc neustále stoupá. Jedním z hlavních důvodů je, že lidé potřebují rychle zalepit své aktuální problémy a důvěřují na první pohled výhodným nebankovním půjčkám. 

Na internetu dnes najdete mnoho firem nabízejících půjčky pro lidi v exekuci. Nebankovní společnosti vám často půjčí i pár tisíc korun, a to během několika minut. První půjčku navíc prezentují jako zcela „zdarma“, a proto není divu, že počet nebankovních úvěrů vzrostl v posledních letech už o 16 %.

Tyto společnosti využívají psychologický nátlak, díky kterému vás přimějí kývnout na rizikové podmínky, na které byste pravděpodobně v méně tíživých okolnostech vůbec nepřistoupili. Jakmile pak nezvládáte splácet včas, začnou vám účtovat tučné poplatky a vy se tak budete ještě více zadlužovat.

Proč se půjčkám v exekuci vyhnout obloukem

Lidé s exekucí jsou vnímáni jako rizikoví, a proto jim banky půjčku neposkytnou. Stejně by tomu podle zákona o spotřebitelském úvěru mělo být i u nebankovních společností a dalších úvěrových subjektů. Jak ale ukázal průzkum agentury Silver BC, až třetina nebankovních poskytovatelů úvěrů žadatele dostatečně neprověřuje. Jakmile si taková zjištění přečtou lidé, jimž exekutor například zablokoval účet, považují to za dobrou zprávu. My pro vás máme 3 důvody, které vás přesvědčí o opaku. 

Vysoké náklady

Nebankovní společnosti bývají při poskytování úvěru benevolentnější a chrání se tím, že nastavují nepřiměřeně vysoké úroky. Tyto mikropůjčky bývají úročeny sazbou ve stovkách procent ročně, a proto budete nakonec nuceni zaplatit mnohem víc, než jste vůbec původně potřebovali. Výjimkou nejsou ani obrovské smluvní pokuty, které si tyto společnosti účtují.

Dluhová spirála

Půjčky v exekuci vedou zpravidla k nárůstu vašeho zadlužení, protože se z půjčky postupně stane jen další článek ve vašem řetězci dluhů. Ten pak vytváří nekonečnou dluhovou spirálu, která může skončit až ztrátou střechy nad hlavou. V mnoha případech totiž vyžadují poskytovatelé úvěru ručení zástavou nemovitosti – bytem, domem, pozemkem či rekreačním a komerčním objektem. Nezřídka vyžadují i ručení třetí osoby.

Praktiky na hraně zákona

Pokud narazíte na nabídku „Půjčka bez registru exekuce“, nenechte se zmást. Jak už jsme zmínili, podle zákona jsou všichni povinni zkontrolovat, že je zájemce schopný půjčku splácet. Vaše příjmy, výdaje i platební morálku by si proto měli seriózní poskytovatelé úvěrů ověřit.

V případě, že vám pak bude někdo nabízet půjčku na směnku, zařaďte taktéž zpátečku. Tato praktika často patří mezi lichvářství a s tím rozhodně nechcete mít nic společného.

Jak správně řešit exekuci

Základní pravidlo zní – řešte situaci včas a nezavírejte před problémem oči. Nejste první ani poslední, kdo má exekuci. Nyní už jen záleží na tom, jak se s ní vypořádáte.

Mgr. Štěpán Brunclík z advokátní kanceláře ADKINS Legal, s.r.o. k tomuto přidává zajímavou zkušenost z praxe: 

Téměř každý druhý klient, který se na naši advokátní kancelář obrátí s žádostí o pomoc s řešením dluhů, se přizná, že kdyby svoji situaci řešil mnohem dříve, dlužil by mnohonásobně nižší částku.

Komunikujte

Prevence a komunikace jsou dva klíčové pilíře. Nedělejte mrtvého brouka a obraťte se na věřitele. Popište mu svou situaci a zkuste najít způsoby řešení. Například odklad splátek nebo jejich snížení či tvorba nového splátkového kalendáře.

Konsolidujte půjčky

Pokud máte více půjček, zkuste je sloučit do jedné. Konsolidace půjček může snížit celkovou výši vašich splátek a usnadnit vám tak řešení vaší finanční situace.

Odložte nebo zastavte exekuci

Projděte si v našich dalších článcích, jaké existují možnosti odkladu exekuce nebo jak zastavit exekuci. Nevíte si s tím rady? Obraťte se na nás. Naši zkušení odborníci vám s exekucí a oddlužením rádi pomohou.

Nespadněte do dluhové pasti

Půjčky v exekuci by měly být vaší nejzazší variantou a prakticky v žádném případě je nelze doporučit jako vhodné řešení. Zodpovědné jednání a hledání dlouhodobých řešení je vždy lepší volbou než krátkodobá finanční úleva na hraně zákona s potenciálně katastrofálními následky. A to nejen pro vás, ale i vaše blízké. 

Vyhněte se nebezpečným půjčkám na vyplacení exekuce a kontaktujte nás online. Rádi vám pomůžeme vaši situaci vyřešit.

Potřebujete pomoc?

(stačí prozvonit, zavoláme zpět)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2023

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Opakovaná insolvence: Kdy můžete znovu žádat o oddlužení?
8. 5. 2024
Mgr. Václav Mach

Oddlužení je zákonem stanovený postup, jak se můžete jednou provždy zbavit svých dluhů, pokud nejste schopni je splácet. Jelikož se ale jedná o zásah do práv vašich věřitelů, opakované oddlužení …

Přečíst článek
Kolik je nezabavitelná částka v roce 2024
1. 5. 2024
Mgr. Kristýna Machová Zoufalá, LL.M.

Pokud se dostanete do exekuce nebo do insolvence a zahájíte proces oddlužení, vaše dluhy budou – nebo v případě exekuce mohou být – uspokojovány pomocí srážek ze mzdy. Výši těchto …

Přečíst článek
Může exekutor zablokovat dětský účet? Známe odpověď
18. 4. 2024
Mgr. Bc. Štěpán Brunclík

Exekuce není žádná procházka růžovým sadem a může vás snadno zahnat do kouta. Ve snaze exekuci uniknout začnou lidé často hledat různé způsoby, jak exekutora přechytračit a vyhnout se strhávání …

Přečíst článek