Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (stačí prozvonit, zavoláme zpět)
  • Jak zjistit exekuci na osobu

Jak zjistit exekuci na osobu

Diskutující pár s papíry u notebooku
4. 3. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
4. 3. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
Diskutující pár s papíry u notebooku

V době, kdy si můžete sjednat půjčku online na pár kliknutí, se může rychle stát, že ztratíte o svých dluzích přehled. Některé z nich pak nevědomky mohou přerůst v exekuci, která vás nemile překvapí ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Například v momentě, kdy vám přijde exekuce na plat.

Předcházejte nepříjemným situacím a mějte ve svých dluzích pořádek. Poradíme vám, jak zjistit exekuce na osoby, kde lze sehnat výpis exekucí a kolik vás to bude stát.

Proč je vhodné mít přehled exekucí?

Přehled exekucí může fungovat jako potvrzení vaší bezdlužnosti, což vám přijde vhod v momentě, kdy chcete zažádat o hypotéku nebo jinou půjčku. Zároveň výpis z exekučního rejstříku potvrzuje, že po skončení exekučního řízení došlo k řádnému výmazu vašeho záznamu od exekutora.

Výpis exekucí vám také poslouží jako kontrola někoho dalšího – nového nájemníka nebo obchodního či životního partnera. Důležitost tohoto kroku popisuje advokát advokátní kanceláře ADKINS Legal, s.r.o., Mgr. Bc. Josef Zeman na konkrétním příkladu z praxe:

 „Jedna z mých klientek zdědila po svém otci byt a rozhodla se, že jej bude pronajímat. Bohužel si však v centrální evidenci exekucí neprověřila zájemce o pronájem a byt pronajala člověku s 12 exekucemi. Nájemné samozřejmě klientce neplatil, tak se klientka obrátila na naši kancelář s žádostí o pomoc. Trvalo déle než půl roku, než se nám podařilo tohoto nájemníka z bytu exekučně vystěhovat, přičemž naši klientku tento proces stál několik dalších desítek tisíc korun, kdy jí dlužné nájemné již nikdy nebylo tímto předluženým nájemníkem uhrazeno. Přitom stačilo před uzavřením nájemní smlouvy prověřit člověka v centrální evidenci exekucí a nájemní smlouvu s ním neuzavírat.

Kde zjistit exekuce?

K evidenci exekucí slouží v Česku centrální evidence exekucí, které se lidově říká také registr exekucí. Ten spravuje Exekutorská komora České republiky a jedná se o veřejně přístupnou databázi. Obsahuje aktuálně probíhající exekuce, které jsou vedeny dle exekučního řádu. Exekuce se objeví v evidenci exekucí v momentě, kdy soud kladně rozhodne o návrhu na exekuci ze strany věřitele, pověří jejím provedením příslušného soudního exekutora a ten začne ve věci konat.

Výpis z registru exekucí vám tak nejen prozradí, zdali máte exekuci, ale obsahuje dále

  • spisovou značku exekuce,
  • informace o dlužné částce,
  • kontakt na exekutora,
  • příslušný soud,
  • exekutorský úřad.

Data ukládají do registru exekucí přímo exekutoři, takže je můžete považovat za ověřená a aktuální.

Co potřebujete ke zjištění exekuce?

Výpis z registru exekucí může získat kdokoliv a na kohokoliv. Databáze exekucí je přístupná nonstop online a nemusíte se do ní registrovat. K vyhledávání ve veřejném seznamu exekucí potřebujete jednu z následujících informací:

  • jméno + datum narození,
  • jméno + adresu,
  • rodné číslo,
  • IČO,
  • název právnické osoby
  • nebo spisovou značku.

V případě, že si chcete proklepnout jinou osobu než sebe – fyzickou nebo právnickou, nemusíte se bát. Proces je anonymní, takže se dotyčný nebo dotyčná nikdy nedozví, že jste je lustrovali.

Náš tip

Každá exekuce má přiřazenou spisovou značku neboli číslo exekuce. Pokud chcete zjistit všechny exekuce, které jsou na vás nebo někoho jiného vedeny, vyhledávání pomocí čísla není ideálním řešením. Výsledky vám totiž ukáží jen exekuci s tímto konkrétním číslem, ale neuvidíte žádné další. 

Jak zjistit exekuce zdarma a lze to vůbec? 

Poskytování informací z centrální evidence exekucí se řídí vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb., dle které je vždy a pouze za poplatek. Cena za dotaz na exekuce patřící fyzické nebo právnické osobě činí 60 Kč za výpis.

Výpis exekucí ale nabízí také Česká pošta na vybraných pobočkách nebo pobočky Exekutorské komory České republiky, kde služba stojí 50 Kč.

Narazili jste na společnost nabízející kontrolu exekuce zdarma? Buďte obezřetní. Pravděpodobně se jedná o podvod, jehož cílem je vylákat z vás osobní údaje za výpis nulové hodnoty.

Jak na žádost o výpis exekucí u soudu

Každý soud musí vést evidenci všech exekučních řízení, která byla nebo jsou u daného soudu vedena. Dalším způsobem, jak zjistit, zda jsem v exekuci, je tak obrátit se na příslušný soud. 

Máte právo získat informace o řízeních, kterých jste byli nebo jste účastníkem. Tyto informace budou zahrnovat také údaje o věřitelích a dluzích. Na soud se obraťte pomocí písemné žádosti o výpis z evidence vedených soudních řízení.

Co v registru exekucí nenajdete?

Součástí centrální evidence exekucí nejsou exekuce, které již byly vyřešené, a ani daňové či správní exekuce vedené

  • orgány státní správy,
  • samosprávy,
  • soudy,
  • finančními institucemi,
  • zdravotními pojišťovnami.

Případně se tam neobjeví ani závazky vzniklé neplacením pravidelných poplatků obcím (například za psa nebo za svoz komunálního odpadu), pokud město nevyužívá externích služeb soudního exekutora.

Potřebujete zjistit údaje o všech svých dluzích? Pak se musíte obrátit na zbylé instituce jednotlivě. V Česku totiž bohužel neexistuje jednotná databáze dluhů, ale jen samostatně fungující registry. 

Mezi další registry se řadí například

  • SOLUS,
  • insolvenční rejstřík,
  • bankovní registr klientských informací,
  • nebankovní registr klientských informací.

Získat seznam všech exekucí a dluhů bývá komplikovaný a dlouhý proces plný administrace. Ušetřete si čas i nervy a nechte to na odbornících. Odhalíme vaše dluhy a pomůžeme vám je vyřešit.

Potřebujete pomoc?

(stačí prozvonit, zavoláme zpět)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2023

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Podmínky osobního bankrotu neboli oddlužení
26. 7. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Pokud chcete nadobro skoncovat se svými dluhy a zbavit se nepříjemného břemena, vyhlášení osobního bankrotu je správný a efektivní způsob, jak to udělat. Abyste mohli do procesu oddlužení (lidově osobního …

Přečíst článek
Co je osobní bankrot neboli oddlužení
19. 7. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Zaslechli jste někdy pojem osobní bankrot, ale nevíte, co si pod tím představit? Pak jste tady naprosto správně. Osobním bankrotům se věnujeme již od roku 2011 a jejich prostřednictvím jsme …

Přečíst článek
Shrnutí novely insolvenčního zákona 2024: Oddlužení na 3 roky a další novinky
17. 7. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Oddlužení představuje druhou šanci pro dlužníky, aby se poctivě vypořádali se svými dluhy oficiální zákonnou cestou a mohli začít zase normálně žít. Po dlouhých měsících vyjednávání a diskuzí ohledně nových …

Přečíst článek