Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (Po - Pá: 9:00 - 18:00)
  • eBankrot
  • Blog
  • Kdo platí dluhy po rozvodu a jaký má dopad na exekuci a insolvenci?
  • Kdo platí dluhy po rozvodu a jaký má dopad na exekuci a insolvenci?

Kdo platí dluhy po rozvodu a jaký má dopad na exekuci a insolvenci?

Soudcovské kladívko a grafika znázorňující dělení majetku po rozvodu.
30. 5. 2025
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
30. 5. 2025
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
Soudcovské kladívko a grafika znázorňující dělení majetku po rozvodu.

Rozvodem končí manželství, ale ne všechny závazky. Kromě společných vzpomínek vám i nadále mohou zůstat také společné dluhy. Zajímá vás, co se s dluhy po rozvodu stane, kdo je bude platit a jakou roli hraje rozvod v exekuci nebo insolvenci? Čtěte dál.

Jak probíhá vypořádání SJM a dluhů po rozvodu manželství?

Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem vypořádání společného jmění manželů je dohoda v rámci takzvaného nesporného rozvodu. Ta nabývá účinnosti ke dni právní moci rozhodnutí soudu o rozvodu.

Pokud se s manželem či manželkou nedomluvíte na dohodě, do 3 let od rozvodu můžete podat návrh k soudu, aby vaše společné jmění vypořádal. Soud následně rozhodne, komu z vás který majetek a které dluhy připadnou. 

Pozor, v případě, že nestihnete vypořádat SJM dohodou nebo podáním návrhu, dojde po uplynutí tříleté lhůty k automatickému vypořádání majetku podle pravidel občanského zákoníku. Při rozdělování majetku běžně platí, že každý z vás má nárok na stejný díl, ale v některých specifických situacích může soud rozhodnout i jinak. Například tehdy, když jeden z manželů opustil rodinu nebo neplní svou vyživovací povinnost.

Od roku 2025 se také při vypořádání majetku zohledňuje valorizace vnosů do SJM. To znamená, že soud přihlíží k nárůstu nebo poklesu hodnoty vašeho majetku, který jste jednotlivě přinesli do manželství.

Nejnáročnější situace zpravidla nastává u společné hypotéky po rozvodu. Nejčastěji se řeší jednou z těchto možností:

  • Hypotéka zůstane jen jednomu z manželů a ten si ponechá nemovitost.
  • Nemovitost společně prodáte a úvěr se vyplatí.
  • Nemovitost zůstane ve spoluvlastnictví.

Kdo platí dluhy po rozvodu?

Podle občanského zákoníku netvoří SJM jen majetek, ale také dluhy, které jste během manželství jeden z vás nebo společně udělali. Nespadají sem však všechny závazky – jen ty, které vznikly na základě právního jednání (například uzavřením kupní smlouvy či smlouvy o úvěru).  Jde třeba o úvěry na auto nebo nesplacenou hypotéku. Přečtěte si, co SJM nezahrnuje.

Dluhy si tudíž musíte při rozvodu rozdělit stejně jako ostatní majetek, přičemž je možné se domluvit mimosoudně. Společnou dohodu však doporučujeme nechat schválit soudem nebo si ji smluvně upravit s věřiteli. Dluh může být rozdělen na dvě rovné poloviny, ale může ho převzít i jen jeden z vás. 

Pokud se s bývalým manželem či manželkou nedohodnete, rozhodne o vypořádání SJM včetně dluhů soud. Bude přihlížet k tomu, kdo dluhy způsobil a kdo má větší finanční možnosti je splácet. 

Týkají se vás dluhy bývalého manžela po rozvodu?

Nemusíte se bát, že byste museli platit dluhy bývalého manžela, se kterými nemáte nic společného. Jak už jsme zmínili, ne všechny závazky se dělí rovným dílem. V případě, že jeden z vás způsobil dluh protiprávním jednáním nebo jde o daňové nedoplatky, penále či pokuty, tyto dluhy nemohou být na druhého manžela rozvodem přeneseny.

Co bude s dluhy z podnikání manžela po rozvodu?

Občanský zákoník umožňuje, aby jeden z manželů využil část SJM ke svému podnikání. V případě, že bude hodnota této části přesahovat přiměřenou míru vašich společných majetkových poměrů, potřebuje k tomu souhlas nepodnikajícího manžela.

Pakliže nemáte rozsah SJM upraven předmanželskou smlouvu, jsou dluhy z podnikání manžela jeho součástí, a při rozvodu tudíž dojde k jejich rozdělení.

Jak je to s exekucí po rozvodu?

Exekuci, která je vedená proti vám oběma jakožto povinným, podléhá veškerý majetek v SJM i veškerý výlučný majetek každého z vás, který lze exekucí postihnout. Pokud však byla exekuce uvalena jen na jednoho z vás, situace se liší podle toho, zda daný závazek spadá do SJM, nebo ne.

Do SJM nepatří:

  • výlučné dluhy jednoho z vás, které vznikly před manželstvím nebo během manželství, přičemž druhý manžel projevil nesouhlas hned poté, co se o dluhu dozvěděl,
  • dluhy na výživném,
  • dluhy z protiprávního činu.

V těchto případech může být exekuce provedena pouze na výlučném majetku dlužníka či na majetku v SJM do výše vypořádacího podílu dlužníka. 

I po rozvodu je tudíž možné vést exekuci proti nevypořádanému SJM, pakliže byl dluh jeho součástí. Nelze však už vést exekuci na účet bývalého manžela.

Pokud máte na krku exekuci, doporučujeme vypořádat SJM co možná nejrychleji, ať už rozhodnutím soudu, nebo dohodou, kterou zveřejněte v Seznamu listin, a o nových majetkových poměrech informujte své věřitele. V opačném případě dojde k vypořádání až po třech letech od rozvodu, což je dlouhá doba, po kterou exekutoři stále mohou na váš majetek. Projděte si možnosti, jak zastavit exekuci na majetek ve společném jmění manželů.

Rozvádějící se manželé se často domnívají, že pokud si v dohodě o vypořádání SJM ujednají, že hypoteční úvěr, ve kterém figurovali jakožto spoludlužníci, převezme pouze jeden z nich, ačkoliv k tomu nemá souhlas věřitele, který druhého z manželů z úvěru nevyvázal, je za splácení tohoto úvěru odpovědný již jen pouze první manžel – tedy ten, který na sebe úvěr převzal – a věřitel nemůže dluh vymáhat na druhém z manželů. 

To je však obrovský omyl, jelikož vypořádáním SJM si manželé upravují pouze vzájemné vztahy mezi sebou samými, nikoliv vztahy vůči třetím osobám. Věřitel tak může dluh vymáhat po obou manželech a vůbec nezáleží na tom, že se manželé spolu v dohodě o vypořádání SJM dohodli, že bude úvěr hradit jen jeden z nich.  

Je možný rozvod v insolvenci?

Vstoupili jste do společného oddlužení manželů, abyste vyřešili své dluhy, ale nyní se rozvádíte? Není důvod k obavám. Rozvod nemá na vaši insolvenci manželů vliv a proces oddlužení i nadále probíhá tak jako během manželství – nejčastěji pomocí srážek ze mzdy, které jdou na uspokojení pohledávek vašich věřitelů. Tuto skutečnost pouze musíte oznámit svému insolvenčnímu správci. 

Rozvodem vám však zaniká vzájemná vyživovací povinnost a dochází k úpravě vyživovací povinnosti vůči dětem. Tyto změny ovlivní výši vaší měsíční splátky pro oddlužení a o jednu vyživovanou osobu se vám také sníží nezabavitelná částka, pokud je jeden z vás důchodcem.

Co se stane, pokud v insolvenci jeden z vás přestane platit?

Pokud se jeden z vás ve společném oddlužení manželů přestane podílet na jeho plnění, na průběh vašeho oddlužení to nemá okamžitý dopad. Na vaše oddlužení se totiž pohlíží jako na insolvenci jednoho dlužníka, takže například ztráta zaměstnání jednoho z vás není považována za důvod pro jeho zrušení, pokud je příjem druhého z manželů dostačující k plnění splátkového kalendáře oddlužení.Avšak v případě, že příjem druhého manžela nebude dostatečný k tomu, abyste oddlužení naplňovali alespoň v zákonném minimálním rozsahu, hrozí, že vám ho insolvenční soud zruší. Přečtěte si, kdy se vyplatí insolvence jen jednoho z manželů.

Máte za sebou těžký rozvod, a navíc vás trápí dluhy? Vyhněte se díky oddlužení exekuci, která vás může zatěžovat dlouhé roky. S naší pomocí získáte šanci na nový start.

Potřebujete pomoc?

(Po - Pá: 9:00 - 18:00)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2025

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

8 rad, co dělat, když přijde exekutor
9. 6. 2025
JUDr. Ondrej Štefánik, Ph.D.

Návštěva exekutora se řadí mezi ty, kterým by se každý raději vyhnul. Pokud jste se ale dostali kvůli dluhům do úzkých nebo už na vás exekuce byla uvalena, měli byste …

Přečíst článek
Kdo platí dluhy po rozvodu a jaký má dopad na exekuci a insolvenci?
30. 5. 2025
Mgr. Václav Mach

Rozvodem končí manželství, ale ne všechny závazky. Kromě společných vzpomínek vám i nadále mohou zůstat také společné dluhy. Zajímá vás, co se s dluhy po rozvodu stane, kdo je bude …

Přečíst článek
Daňový bonus a přeplatek na dani: Přijdete o ně v exekuci nebo v insolvenci?
19. 5. 2025
Mgr. Tomáš Souček

Spadli jste do exekuce nebo procházíte insolvencí? Pak vás v období, kdy dochází k vyplácení přeplatků na dani a daňových bonusů, bude zajímat, jestli na ně máte nárok. Přečtěte si, …

Přečíst článek