AKTUALITY

Chráněný účet – exekutor již nebude moci zabavit vše!

Datum: 11.2.2021  |   Publikoval: Mgr. Tomáš Souček

Tento článek již není aktuální, vzhledem ke změně právní úpravy. Pokračujte, prosím, na článek aktuálního znění, který naleznete zde: https://www.ebankrot.cz/wp-blog/chraneny-ucet-pro-dluzniky-v-exekuci/

 

Používání bankovního účtu na jméno příbuzného nebo výplata v hotovosti – je Vám tato situace známá? Od července 2021 se takovéto řešení, jak ochránit své příjmy, může stát minulostí.

 

Od zmiňovaného data vejde v účinnost nová právní úprava, jež umožní dlužníkům založit si tzv. chráněný účet. Takový účet musí na žádost dlužníka banka zřídit, a to dokonce bez nároku za poplatek za zřízení a vedení účtu. Tzv. chráněný účet může mít dlužník pouze jeden a soudní exekutor z něj nemůže zabavit chráněné finanční prostředky. Banka pak musí oznámit zřízení chráněného účtu exekučnímu soudu a případně na tento chráněný účet převést nevyplacený trojnásobek životního minima, který nově nebude moci být exekucí postihnut.

 

Současně se také již nebudete muset obávat, pokud by Vám na původně postižený účet přišla později výplata, výživné, či jiný příjem. V případě, že se tak stane, je banka povinna tyto prostředky převést na již zřízený chráněný účet.

 

Zřízení chráněného účtu tak dozajista pomůže lépe řešit tzv. „dluhové pasti“, kdy již dlužníkovi byly provedeny exekuční srážky z příjmů a zbývající nepostižitelnou část „spolkla“ tatáž exekuce znovu na zablokovaném účtu. Tímto způsobem se dlužník prakticky ze dne na den ocitl zcela bez prostředků na hrazení základních nákladů na živobytí, na jejichž úhradu si tak byl častokrát nucen znovu půjčovat (většinou u pofidérních nebankovních věřitelů) a dostal se tímto způsobem do tzv. „dluhové spirály“, ze které často nebyla žádná cesta ven.

 

Zároveň je třeba si ale uvědomit, že pouze chráněním svých příjmů zřízením nového účtu své zadlužení vyřešit nemusíte. Máte-li již exekuce, je vhodné se obrátit na odborníky, aby Vám s řešením Vaší svízelné situace pomohli. Kontakty naleznete zde: https://www.ebankrot.cz/kontakt/.

Začněte svůj život bez dluhů ještě dnes! Odešlete formulář

Jméno a příjmení:
E-mail:
Telefonní číslo:
Kam to máte nejblíže:
Vaše zpráva:
Můžete vyplnit pouze telefon, ozveme se Vám.