Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (Po - Pá: 9:00 - 18:00)
  • eBankrot
  • Blog
  • Kdy může exekutor na zahraniční účet a jak je to s exekucí na plat v zahraničí
  • Kdy může exekutor na zahraniční účet a jak je to s exekucí na plat v zahraničí

Kdy může exekutor na zahraniční účet a jak je to s exekucí na plat v zahraničí

Cestovní pasy, bankovky a mince.
29. 5. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
29. 5. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
Cestovní pasy, bankovky a mince.

Vymáhání dluhů prostřednictvím exekuce není nic příjemného. A to nejen pro dlužníky, ale často ani pro samotné exekutory. Obzvlášť pokud se dlužníci namísto zákonných řešení exekuce uchýlí k nekalým praktikám. 

Mezi nejčastější patří snaha „schovat“ své peníze při exekuci na dětský účet nebo na účet v zahraničí. Ačkoliv se možná na internetu od samozvaných odborníků dozvíte, jak výhodné tyto kroky jsou, protože na vás exekutor potom nemůže, realita je trochu jiná. V dnešním článku vám odpovíme na otázku, zdali a případně kdy může český exekutor na zahraniční účet nebo vaši mzdu od zahraničního zaměstnavatele.

Jak probíhá exekuce na účet? 

Pokud na vás byla uvalena exekuce, jedním ze způsobů vymáhání pohledávek, ke kterému se může exekutor uchýlit, je exekuce přikázáním pohledávky z bankovního účtu. Tu můžete lidově znát jako exekuci na účet a znamená zmrazení vašeho účtu v bance společně s penězi na něm uloženými do výše vašeho dluhu včetně příslušenství. 

Jakmile dojde k vydání exekučního příkazu, banka na jeho základě váš účet zablokuje a vy se svými penězi nebudete moct nijak dále nakládat (s výjimkou jednorázového vyplacení trojnásobku životního minima). K odblokování účtu dojde až poté, co svůj dluh splatíte a exekutor či soud ukončí vaše exekuční řízení. Přečtěte si, jak exekuci na účet řešit.

Může exekutor zablokovat účet v zahraničí?

Ze zákona může český exekutor vymáhat pohledávky jen na území České republiky. Jeho působnost tak končí hranicemi našeho státu, kvůli čemuž nemůže postihovat majetek ani účet v zahraničí. Existuje ovšem jedno velké ALE.

V rámci Evropské unie funguje takzvaný evropský exekuční titul, s jehož pomocí může exekutor požádat exekutora v cizí zemi, aby proti vám, jakožto dlužníkovi, exekuci zahájil. Exekuce v zahraničí pak musí být vedena podle tamních platných zákonů a pravidel.

Co je to evropský exekuční titul?

Jde o právní akt Evropské unie vycházející z nařízení EU z roku 2004, který usiluje o zjednodušení a urychlení procesu vzájemného uznávání a vykonávání rozhodnutí v občanských a obchodních věcech. Za evropský exekuční titul je označováno potvrzení vydané domovským státem, které umožňuje v cílovém státě vykonat rozhodnutí, smíry a veřejné listiny týkající se nesporných nároků, aniž by bylo nutné v druhém státě zahajovat jakékoliv řízení.

Jednoduše řečeno, evropský exekuční titul umožňuje snadné uznání a výkon soudních rozhodnutí vydaných jedním členským státem EU v jiném členském státě. Ovšem pouze za předpokladu, že jsou splněny stanovené podmínky. Mezi nejzásadnější patří fakt, že musí jít o nespornou pohledávku, tedy dluh, který dlužník v soudním řízení uznal, ale přesto jej nesplácí.

O evropský exekuční titul může požádat nejen exekutor, ale také některý z vašich věřitelů. Pokud splní všechny podmínky, český soud vydání evropského exekučního titulu schválí a odešle jej orgánu zajišťujícímu výkon rozhodnutí ve státě, ve kterém se dlužník nebo jeho majetek nachází. Společně s tím musí být odeslána také kopie původního soudního rozhodnutí v jazyce, ve kterém orgán na území daného státu přijímá dokumenty.

Co je to evropský platební rozkaz?

Od roku 2008 je dále účinné nařízení o evropském platebním rozkazu, které zjednodušuje a zrychluje postup vymáhání dluhů v rámci Evropské unie. Týká se přeshraničních sporů a peněžitých pohledávek, které jsou splatné v době, kdy je podán návrh na vydání evropského platebního rozkazu. Lze ho ale využít pouze v situaci, kdy alespoň jedna ze stran bydlí nebo sídlí v jiném členském státě, než se nachází soud, u něhož byl podán návrh na vydání platebního rozkazu. 

Pozor však na to, že evropský platební rozkaz nelze uplatnit vždy. Zpravidla platí jen pro civilněprávní nároky, do kterých patří i kategorie nesporných pohledávek.

Rovněž je možné použít snadnější cestu v souladu s nařízením Brusel I bis, dle něhož stačí, aby věřitel měl zajištěno:

  • vyhotovení soudního rozhodnutí s doložkou vykonatelnosti splňující podmínky nezbytné pro ověření pravosti,
  • osvědčení o vykonatelnosti rozhodnutí vydané na stanoveném formuláři soudem, který dotčené rozhodnutí vydal,
  • úředně ověřený překlad do jazyka státu výkonu rozhodnutí.

Evropský příkaz k obstavení účtů

Dále mají věřitelé možnost využít tzv. evropský příkaz k obstavení účtů. Jeho cílem je zamezit vyvedení peněžních prostředků ze zahraničního účtu dlužníka, které by mohly sloužit k uspokojení pohledávky věřitele. 

Soud vydá příkaz k obstavení účtu, jestliže věřitel předloží důkazy o tom, že je třeba dlužníkův účet obstavit, neboť existuje riziko, že dlužník peněžní prostředky z účtu vyvede a tím zmaří uspokojení pohledávky věřitele. O tom, že byl návrh na obstavení účtu věřitelem podán, není dlužník soudem vyrozumíván!

Banka, které je příkaz k obstavení účtu doručen, účet zablokuje neprodleně po jeho obdržení, popř. dle příslušných právních norem daného členského státu. Příkaz je následně realizován obstavením určené finanční částky na dlužníkově bankovním účtu a s touto zablokovanou částkou následně není možné až na výjimky nakládat.

Jak je to s exekucí na zahraniční účet mimo Evropskou unii?

Mezinárodní spolupráce mezi exekutory mimo Evropskou unii může proběhnout na základě dalších bilaterálních dohod o právní pomoci. V případě, že by se chtěl exekutor dostat na váš účet, který máte zřízený ve státě mimo Evropskou unii, bude pro něj celá situace sice mnohem komplikovanější,  avšak stále ne neřešitelná.

Útěk za hranice vás před exekucí nezachrání

Někteří dlužníci se mylně domnívají, že když z Česka odjedou, exekutor je nedohoní a exekuce se zastaví. Věc se má tak, že pokud se fyzicky nacházíte v zahraničí, ale stále máte účet vedený u některé z českých institucí nebo se na českém území nachází váš majetek, pro exekutory se nic nemění. V takovém případě vám mohou zabavit majetek i obstavit účet úplně stejně, jako kdybyste v Česku zůstali. A to i v situaci, kdy do zahraničí přesunete také své trvalé bydliště.

Jak vidíte, schovávání se za hranicemi státu není efektivní a dlouhodobé řešení exekuce. Zajímá vás, jak se exekutora na krku zbavit, aniž byste se museli stěhovat? Projděte si náš článek Jak zastavit exekuci.

Může dojít k exekuci na plat v zahraničí?

V našich končinách je častou praxí, že dlužník skončí v exekuci, avšak pracuje v Německu nebo v jiném státě EU. Jaké možnosti v takovém případě exekutor má?

Nejdříve si pojďme v krátkosti zopakovat, co je to exekuce na plat (mzdu). Toto označení používáme pro exekuci formou srážek ze mzdy, platu a jiných příjmů. Jde o postup, při kterém zaměstnavatel vyplácí určitou část vaší výplaty exekutorovi. Přečtěte si více o exekuci na plat a jejím řešení.

V případě exekuce na plat dochází ke strhávání určené částky zaměstnavatelem ještě předtím, než výplata dorazí na dlužníkův účet v bance. Zatímco český zaměstnavatel má v případě nařízení od exekutora povinnost vám peníze strhávat, zahraniční zaměstnavatel tuto povinnost při exekuci v Česku nemá. Pokud pracujete v zahraničí, ale výplata je vám zasílána na český účet, může dojít k jeho obstavení. Pakliže ale vaše mzda zůstane v zahraničí, český exekutor na ni nedosáhne. Nezapomeňte však, že i v tomto případě má exekutor nebo věřitel stále možnost využít evropského exekuční příkazu a zahájit tak proti vám exekuci i v jiném státě.

Udělejte první krok k budoucnosti bez dluhů a napište nám. Společně zahájíme zákonem stanovený proces oddlužení, ve kterém na vás už exekutoři nebudou moct.

Potřebujete pomoc?

(Po - Pá: 9:00 - 18:00)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2023

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Návrh na povolení oddlužení
11. 9. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Návrh na povolení oddlužení je alfa a omega procesu oddlužení, které představuje legální způsob, jak se můžete zbavit svých dluhů. Abyste mohli vyhlásit osobní bankrot (oddlužení), neobejdete se bez řádného …

Přečíst článek
Je možné oddlužení bez pracovní smlouvy nebo bez příjmu?
5. 9. 2024
Mgr. Kristýna Machová Zoufalá, LL.M.

Rádi byste vstoupili do procesu oddlužení a vyhlásili osobní bankrot? Pak jste se možná na internetu dočetli, že bez pracovního poměru nebo pracovní smlouvy na dobu neurčitou nelze insolvenční řízení …

Přečíst článek
Kdy vzniká dluh na zdravotním pojištění a jak ho řešit?
29. 8. 2024
JUDr. Ondrej Štefánik, Ph.D.

Dluh na zdravotním pojištění vám může vzniknout velmi rychle, a to nejen vinou záměrného neplacení, ale i kvůli vaší nepozornosti nebo neznalosti. Zapomenete poslat jednu platbu, napíšete špatně variabilní symbol …

Přečíst článek