Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (stačí prozvonit, zavoláme zpět)
  • eBankrot
  • Blog
  • Může exekutor zablokovat dětský účet? Známe odpověď
  • Může exekutor zablokovat dětský účet? Známe odpověď

Může exekutor zablokovat dětský účet? Známe odpověď

Dítě vkládající mince do pokladničky ve tvaru prasátka.
18. 4. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
18. 4. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
Dítě vkládající mince do pokladničky ve tvaru prasátka.

Exekuce není žádná procházka růžovým sadem a může vás snadno zahnat do kouta. Ve snaze exekuci uniknout začnou lidé často hledat různé způsoby, jak exekutora přechytračit a vyhnout se strhávání peněz z platu neboli exekuci na plat či exekuci na účet.

Na internetu najdete celou řadu návodů, jak své peníze před exekutorem schovat. Jednou z nejčastějších rad, se kterou se u těchto „odborníků na exekuce“ setkáte, je ukrýt své peníze v exekuci na dětský účet. Už vám ale neřeknou, o jak rizikový krok se jedná.

Nedělejte unáhlená rozhodnutí a přečtěte si nejprve, zdali může exekutor na dětský účet, co vás tato nekalá praktika může stát a jaká jsou jiná, efektivnější řešení exekuce.

Může být uvalena exekuce na dětský účet?

V praxi to nejčastěji vypadá tak, že exekutor obstaví dlužníkovi účet, ze kterého nesmí vybírat peníze a ani s nimi nijak dále nakládat. Dlužník si proto založí nový účet a jako jeho formálního majitele uvede dítě. Na dětský účet si poté nechá posílat svůj plat nebo mzdu a další jiné exekučně vymahatelné příjmy. 

Na první pohled se to může zdát jako snadné řešení, jelikož založení dětského účtu umožňuje spousta bank zdarma a už od velmi raného věku dítěte. Finance na tomto účtě pak patří oficiálně potomkovi, takže se na ně nevztahuje exekuce rodiče.

Exekutor ze zákona na dětský účet nemůže, protože na finance na něm uložené nemá nárok. Peníze jsou majetkem dítěte, a to platí i v případě, že máte k dětskému účtu dispoziční oprávnění.

Pokud jste dítěti spořili na budoucnost a nyní jste v exekuci, nemusíte se tudíž bát. O našetřené peníze váš potomek kvůli vaší exekuci nepřijde.

Kdy může exekutor na dětský účet?

Exekuce může být uvalena na dětský účet pouze tehdy, je-li dlužníkem samo dítě. Kdy taková situace může nastat? Třeba v případě, kdy nemá dítě zaplacený účet za telefon nebo neuhradilo pokutu za jízdu načerno ve veřejné dopravě. V tuto chvíli je banka povinna prostředky na účtě nezletilého zablokovat a vyplatit je dle příslušného exekučního příkazu.

Za ukrývání financí na dětském účtě vám hrozí trestní stíhání

Už víme, že exekutor na peníze na dětském účtě sáhnout nesmí. Vše se ale změní v momentě, kdy si začnete v exekuci posílat na dětský účet svůj plat, mzdu nebo dávky v zabavitelné výši. Zkrátka jakékoliv finanční prostředky, které ze zákona podléhají exekuci. V tuto chvíli může z vaší strany docházet k porušování zákona, za což vám může hrozit i trestní stíhání. Uložen vám může být až trest odnětí svobody, a to i na několik let. 

Zároveň vystavujete riziku také svého potomka, protože za určitých okolností může být žalován na vydání částky, kterou jste si jako rodič na dětském účtě ukryli. A co víc, hrozí, že bude vydán exekuční příkaz na dítě jako na vašeho poddlužníka.

Jak na to exekutor přijde? 

Možná si říkáte, že exekutor nemá šanci odhalit, zdali jsou peníze na dětském účtě skutečně vaše. Z tohoto omylu vás ale rychle vyvedeme. Exekutoři tyto „tajné metody“ dlužníků moc dobře znají a velmi rychle je umějí rozpoznat.

Jako první se o nekalé praktice zpravidla dozví banka, která toto jednání nemusí tolerovat a může jej řešit tak, že dětský účet vypoví. Exekutor se navíc sám může obrátit na vašeho zaměstnavatele a poměrně snadno si zjistit, kam vám mzdu posílá. 

Schovávat peníze na dětský účet vám proto v exekuci výrazně nedoporučujeme. Může vás to stát svobodu a váš dluh tak jako tak budete muset splatit. Nezapomínejte také, že pokud nebude moct exekutor vymáhat dluh strháváním peněz z účtu, přejde s největší pravděpodobností k jiným praktikám, jako je prodej vašich movitých či nemovitých věcí. 

Zastavte exekuci legálně

Na závěr pro vás máme i dobré zprávy. V exekuci na plat vám může pomoci založení chráněného účtu, z něhož můžete provádět veškeré platby tak, jako byste exekuci neměli a hospodařit s tzv. chráněným příjmem. Více se dozvíte v článku o chráněném účtu pro dlužníky v exekuci.

Exekuci lze ale i zcela zastavit zákonem stanoveným postupem, za který vám nehrozí ztráta střechy nad hlavou nebo svobody volného pohybu. Vyhlašte osobní bankrot a vstupte do procesu oddlužení, který dá exekutorům stopku.Pokud navíc oddlužením úspěšně projdete, stát vás následně osvobodí od všech vašich dluhů a vy můžete začít s čistým štítem. Přečtěte si více o rozdílech mezi exekucí a insolvencí a o tom, co je výhodnější.

Udělejte první krok k budoucnosti bez dluhů a napište nám. Pomůžeme vám s oddlužením, ve kterém na vás už exekutoři nebudou moct.

Potřebujete pomoc?

(stačí prozvonit, zavoláme zpět)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2023

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Opakovaná insolvence: Kdy můžete znovu žádat o oddlužení?
8. 5. 2024
Mgr. Václav Mach

Oddlužení je zákonem stanovený postup, jak se můžete jednou provždy zbavit svých dluhů, pokud nejste schopni je splácet. Jelikož se ale jedná o zásah do práv vašich věřitelů, opakované oddlužení …

Přečíst článek
Kolik je nezabavitelná částka v roce 2024
1. 5. 2024
Mgr. Kristýna Machová Zoufalá, LL.M.

Pokud se dostanete do exekuce nebo do insolvence a zahájíte proces oddlužení, vaše dluhy budou – nebo v případě exekuce mohou být – uspokojovány pomocí srážek ze mzdy. Výši těchto …

Přečíst článek
Může exekutor zablokovat dětský účet? Známe odpověď
18. 4. 2024
Mgr. Bc. Štěpán Brunclík

Exekuce není žádná procházka růžovým sadem a může vás snadno zahnat do kouta. Ve snaze exekuci uniknout začnou lidé často hledat různé způsoby, jak exekutora přechytračit a vyhnout se strhávání …

Přečíst článek