Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (stačí prozvonit, zavoláme zpět)
  • eBankrot
  • Blog
  • Mohu vstoupit či být v oddlužení bez pracovní smlouvy?
  • Mohu vstoupit či být v oddlužení bez pracovní smlouvy?

Mohu vstoupit či být v oddlužení bez pracovní smlouvy?

14. 5. 2023
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
14. 5. 2023
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů

Otázka pracovního poměru je pro nové klienty, resp. zájemce o vstup do osobního bankrotu neboli oddlužení jednou z klíčových. Zároveň se s touto otázkou pojí celá řada nepřesností, s nimiž se lze na internetu běžně setkat. Pojďme se proto na téma povinnosti mít zaměstnání v oddlužení podívat blíže a případně vyvrátit některé mýty, které by mohly zájemce před vstupem do oddlužení zbytečně odrazovat.

Ti, kteří jsou aktuálně bez zaměstnání, vykonávají práci na dohodu o pracovní činnosti, dohodu o provedení práce či mají pracovní smlouvu na dobu určitou, by měli zpozornět. Naproti mýtům, které se veřejností šíří, není podmínkou vstupu do oddlužení existence pracovního poměru. A již vůbec není podmínkou pro oddlužení, aby případný pracovní poměr byl na dobu neurčitou! Pracovní smlouva na dobu určitou nemá při posuzování splnění podmínek pro vstup do oddlužení neboli osobního bankrotu o nic menší váhu.

Velice častou mýlkou rovněž je, že žadatel o oddlužení musí mít po zkušební době, aby mohl o vstup do osobního bankrotu požádat. Není to pravda!

Darovací smlouva / smlouva o důchodu a oddlužení

O vstup do oddlužení můžete dokonce požádat i v případě, že jste aktuálně v evidenci uchazečů o zaměstnání Úřadu práce ČR, případně pobíráte dávky mateřské či rodičovského příspěvku. Potřebnou splátku na oddlužení je v takovém případě možné zajistit prostřednictvím tzv. darovací smlouvy či smlouvy o důchodu, kterou uzavřete se třetí osobou.

Velikou výhodou těchto smluv je, že se v daném případě jedná pouze o dobrovolný příspěvek a nikoliv o vázané ručení za dluhy (jako můžete znát např. z ručitelského prohlášení, které po žadatelích o úvěr někdy žádají někteří věřitelé). Dárce se tedy podpisem darovací smlouvy / smlouvy o důchodu nezaručuje za dluhy žadatele o oddlužení!

Dárce rovněž z důvodu podpisu smlouvy nebude veden v žádných dlužnických registrech, nebude mu blokován žádný majetek, sráženo ze mzdy, z účtu apod. – nic takového nehrozí!

Výhodou je, že podpis na darovací smlouvě / smlouvě o důchodu již nemusí být (po novele insolvenčního zákona) úředně ověřený, tudíž uzavření smlouvy nekomplikuje.

Správně sepsaná darovací smlouva / smlouva o důchodu by měla rovněž obsahovat možnost jejího vypovězení, ideálně bez jakýchkoliv sankcí, v přiměřené výpovědní lhůtě.

Smlouvu o důchodu / darovací smlouvu je rovněž možné použít v případě, kdy příjem sice máte, avšak je příliš nízký a na splátky oddlužení nepostačuje.

Na vstup do oddlužení tedy nemusíte čekat, až budete mít zaměstnání, ale můžete jednat hned! Jakýmkoli čekáním totiž dluhy jen zbytečně narůstají o úroky, penále a náklady řízení a situace se nijak neřeší, jen zhoršuje a komplikuje, nehledě na riziko exekucí. Proto nečekejte a kontaktujte nás ještě dnes! Darovací smlouvu / smlouvu o důchodu Vám můžeme sepsat.

Oddlužení důchodce

Oddlužení je možné bez problému rovněž realizovat v případě, kdy je dlužník poživatelem důchodu (ať už starobního či invalidního, ale samozřejmě též vdovského, vdoveckého či sirotčího). Zásadní výhodou u oddlužení důchodce je, že v případě důchodců starobních či invalidních ve 2. či 3. stupni invalidity trvá splátkový kalendář oddlužení automaticky maximálně 3 roky.

V případě zájmu o více informací k insolvenci pro důchodce se na nás neváhejte kdykoliv obrátit. Váš případ s Vámi ochotně a diskrétně prokonzultujeme a navrhneme vhodné řešení. Kontaktovat nás můžete zde: https://www.ebankrot.cz/kontakt/

Závěr

Pevně věřím, že Ti z Vás, kdo jste do nynějška váhali, zda nás oslovit a do oddlužení se pustit, jste nyní získali jistotu, že před Vámi žádná překážka ve formě pracovního poměru či nedostatečného příjmu nestojí. S ohledem na to, že podmínky vstupu do oddlužení se novelou insolvenčního zákona od 1. 6. 2019 velice zmírnily, neváhejte nás kontaktovat a změnit svůj život k lepšímu ještě dnes!

Potřebujete pomoc?

(stačí prozvonit, zavoláme zpět)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2023

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Opakovaná insolvence: Kdy můžete znovu žádat o oddlužení?
8. 5. 2024
Mgr. Václav Mach

Oddlužení je zákonem stanovený postup, jak se můžete jednou provždy zbavit svých dluhů, pokud nejste schopni je splácet. Jelikož se ale jedná o zásah do práv vašich věřitelů, opakované oddlužení …

Přečíst článek
Kolik je nezabavitelná částka v roce 2024
1. 5. 2024
Mgr. Kristýna Machová Zoufalá, LL.M.

Pokud se dostanete do exekuce nebo do insolvence a zahájíte proces oddlužení, vaše dluhy budou – nebo v případě exekuce mohou být – uspokojovány pomocí srážek ze mzdy. Výši těchto …

Přečíst článek
Může exekutor zablokovat dětský účet? Známe odpověď
18. 4. 2024
Mgr. Bc. Štěpán Brunclík

Exekuce není žádná procházka růžovým sadem a může vás snadno zahnat do kouta. Ve snaze exekuci uniknout začnou lidé často hledat různé způsoby, jak exekutora přechytračit a vyhnout se strhávání …

Přečíst článek