Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (Po - Pá: 9:00 - 18:00)
  • eBankrot
  • Blog
  • Jaká je výše srážek při oddlužení OSVČ (podnikatelů)?
  • Jaká je výše srážek při oddlužení OSVČ (podnikatelů)?

Jaká je výše srážek při oddlužení OSVČ (podnikatelů)?

Muž v obleku s notebookem sedící u stolu na ulici.
7. 10. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
7. 10. 2024
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
Muž v obleku s notebookem sedící u stolu na ulici.

Oddlužení OSVČ je velmi vyhledávanou možností, pomocí které se mohou podnikající fyzické osoby oficiálně vypořádat se svými dluhy. Má celou řadu výhod, jako například celkovou dobu trvání oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře, která díky novele insolvenčního zákona z roku 2024 může být maximálně 3 roky. Zaplatit navíc nemusíte ani 30 % svých dluhů.

Také už dávno neplatí, že byste museli kvůli oddlužení přerušit nebo pozastavit svou živnost. Stejně tak a priori nevadí, pokud máte nesplacené dluhy z podnikání. Zdá se vám oddlužení OSVČ jako vhodné řešení? Přečtěte si, jaká bude vaše výše srážek. 

Co je oddlužení OSVČ

Oddlužení možná znáte pod lidovým názvem jako osobní bankrot. Jde o zákonný způsob, jak se zbavit svých dluhů, a nejčastěji využívaný způsob řešení insolvence dlužníka. 

Zahájením oddlužení se zastaví vaše exekuce, další úročení vašich dluhů a také se vám všechny vaše dluhy (z podnikání i ty na rodné číslo) sjednotí. Každý měsíc vám pak zůstane nepostižitelná část příjmů, abyste měli z čeho hradit náklady na živobytí. Pokud se vám navíc podaří projít procesem oddlužení úspěšně, stát vás nakonec osvobodí od povinnosti platit zbylé dluhy.

Jaké jsou podmínky pro oddlužení podnikatelů?

Abyste jako OSVČ mohli vyhlásit osobní bankrot, musíte se stejně jako běžní dlužníci nepodnikatelé nacházet v úpadku nebo hrozícím úpadku. To znamená, že musíte mít alespoň 2 věřitele a alespoň 2 dluhy, které jsou více než 30 dnů po lhůtě splatnosti a nejste schopni je splácet. 

K podání insolvenčního návrhu a návrhu na povolení oddlužení budete dále potřebovat:

  • Doklady k alespoň dvěma dluhům vůči minimálně dvěma věřitelům.
  • Doklady prokazující vaše příjmy v posledním roce (popř. prohlášení, že jste žádné příjmy v posledním roce neměli).
    • Příjmy z podnikání lze doložit kopiemi daňových přiznání nebo účetními doklady, případně výpisy z účtu nebo vydanými fakturami. Pokud ovšem uplatňujete tzv. výdajový paušál anebo se nacházíte v režimu tzv. paušální daně, bude nutné doložit vaše skutečné příjmy a výdaje z podnikání.
  • Seznam zaměstnanců (popř. prohlášení, že žádné nemáte).
  • Seznam majetku.

Návrh na povolení oddlužení můžete podat pouze prostřednictvím právních profesionálů, kterými jsou:

  • advokáti,
  • insolvenční správci,
  • notáři,
  • soudní exekutoři
  • nebo tzv. akreditované osoby.

Odměna za přípravu návrhu na oddlužení OSVČ je stejná jako u běžných dlužníků a činí pro jednotlivce 4 000 Kč + DPH nebo 6 000 Kč + DPH v případě společného oddlužení manželů.

Podívejte se na souhrn podmínek oddlužení, kompletní seznam dokladů pro oddlužení a popis procesu, jak vyhlásit osobní bankrot.

Jaká je výše srážek v oddlužení OSVČ?

Při oddlužení splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty splácí dlužník pravidelně každý měsíc své dluhy formou srážek z pravidelných příjmů a současně dojde k prodeji majetku vyšší hodnoty. Nyní se pojďme podívat na to, jaká bude vaše výše splátek při oddlužení, jste-li podnikatel (OSVČ).

Výpočet splátky oddlužení u podnikatele má podobný režim, jaký znáte z hrazení pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Nejprve hradíte tzv. zálohové splátky, které se vždy jednou ročně zúčtují v rámci tzv. referenční srážky.

Jak se určuje zálohová splátka oddlužení OSVČ?

Zálohovou splátku oddlužení je možné určit jedním z následujících tří způsobů. Vždy však v tomto pořadí.

  • Zisk (tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji) zjištěný z daňového přiznání podaného za poslední zdaňovací období před podáním návrhu na povolení oddlužení k soudu. Pokud jste nepodnikali celý rok, vypočítá se splátka pouze ze zisku za měsíce, ve kterých jste podnikali.
  • Pokud není možné postupovat dle prvního způsobu, určí se zálohová splátka po vyjádření insolvenčního správce k vašim očekávaným budoucím měsíčním příjmům. Ty vycházejí z rozdílu vašich reálně dosažených příjmů a reálně vynaložených výdajů za dobu vašeho podnikání.
  • Pokud není možné postupovat ani dle druhého způsobu, stanoví se výše vaší zálohové splátky z částky, která odpovídá měsíční průměrné mzdě v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku.

Co je referenční srážka oddlužení OSVČ?

Vždy jednou ročně se vaše zálohové splátky oddlužení zúčtují a určí se referenční srážka oddlužení. Toto zúčtování provádí váš insolvenční správce, který si od vás vyžádá:

  • daňové přiznání,
  • doklady o vašich skutečných příjmech a výdajích,
  • případně účetnictví nebo daňovou evidenci či výpisy z účtu.

Insolvenční správce následně porovnává, zda vámi uhrazené zálohy byly dostatečné, či nikoliv. Dle výsledku vám pak buď uloží povinnost realizovat doplatek a v následujícím roce hradit vyšší splátky, nebo může vaše splátky naopak snížit. 

Výši zálohových splátek vám může insolvenční soud změnit, přičemž návrh na úpravu můžete podat i vy jakožto dlužník. Přípustným důvodem je změna poměrů, kdy lze předpokládat, že nebudete schopni plnit splátkový kalendář svého oddlužení nebo že míra uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů bude vyšší i při jiné výši měsíčních splátek.

„Podnikatelům velmi důrazně doporučujeme, aby si v celém průběhu oddlužení uchovávali nejen doklady ke svým příjmům, ale také ke svým výdajům. A to i podnikatelé, kteří výdaje uplatňují tzv. výdajovým paušálem, neboť právě s jejich absencí bývají v praxi spojeny nejčastější komplikace, kdy insolvenční správce určí výši splátky splátkového kalendáře oddlužení podnikateli pouze na základě doložených příjmů, avšak již bez zohlednění výdajů, které podnikatel není schopen doložit. Taková výše splátky je pak zpravidla pro podnikatele likvidační a jeho oddlužení nezřídka končí neúspěchem,“ upozornil JUDr. Ondrej Štefánik, Ph.D., z advokátní kanceláře ADKINS Legal, s.r.o.

Topíte se v dluzích a nevíte, jak dál? Obraťte se na nás a my vám pomůžeme zahájit proces oddlužení, který vám pomůže situaci s dluhy vyřešit jednou provždy. S oddlužením podnikatelů máme bohaté zkušenosti.

Potřebujete pomoc?

(Po - Pá: 9:00 - 18:00)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2024

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Je splátka v insolvenci pevná a jak ji snížit?
3. 12. 2024
JUDr. Ondrej Štefánik, Ph.D.

Více než 20 tisíc dlužníků využije každoročně oddlužení jako možnost, jak se legálně dostat z problémů s dluhy. A není divu. Oddlužení, lidově osobní bankrot, je nyní výhodnější než kdy …

Přečíst článek
Jak nepřijít o auto v insolvenci
25. 11. 2024
Mgr. Michaela Dvořáčková

Nezvladatelné dluhy, exekuce, vyhrožování od vymahačů a neustálý stres – s tím vším vám může pomoci oddlužení. Tento zákonem stanovený způsob, jak se vypořádat s dluhy, vás může dovést až …

Přečíst článek
Co je dluhová past a jak se z ní dostat?
22. 11. 2024
Mgr. Kristýna Machová Zoufalá, LL.M.

Půjčili jste si peníze, neměli jste na splátky, a tak jste si půjčili znovu, abyste měli z čeho splácet první dluh? Pak jste roztočili něco, čemu říkáme dluhová spirála. Čím …

Přečíst článek