Potřebujete poradit?
mobil kontakt 774 010 700 (stačí prozvonit, zavoláme zpět)
  • eBankrot
  • Blog
  • Výmaz dlužníka z insolvenčního rejstříku a z jiných dlužnických registrů
  • Výmaz dlužníka z insolvenčního rejstříku a z jiných dlužnických registrů

Výmaz dlužníka z insolvenčního rejstříku a z jiných dlužnických registrů

14. 5. 2023
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů
14. 5. 2023
Exekuce
Insolvence
Řešení dluhů

Naši klienti se na nás často obracejí s dotazem, jak dlouho budou po úspěšném oddlužení evidováni v insolvenčním rejstříku a v jiných dlužnických registrech. V tomto článku naleznete na uvedené dotazy odpověď.

Nejste si jisti, zda nemáte záznam v dlužnických registrech a chtěli byste si tuto skutečnost ověřit? Naše advokátní kancelář Vám může nabídnout službu DOHLEDÁNÍ DLUHŮ (klikněte pro více informací)!

Insolvenční rejstřík:

Insolvenční rejstřík je zřízen na základě zákona č. 182/2006 Sb., Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (dále v textu též jen „insolvenční zákon“). Tento veřejně přístupný informační systém je spravovaný Ministerstvem spravedlnosti ČR a slouží primárně k evidenci insolvenčních řízení. Jeho internetová adresa je: isir.justice.cz.

Vyškrtnutí z insolvenčního rejstříku

Vyškrtnutí dlužníka ze seznamu dlužníků po úspěšném oddlužení je upraveno v ust. § 425 insolvenčního zákona. Insolvenční soud dlužníka ze seznamu dlužníků vyškrtne a údaje o něm v insolvenčním rejstříku znepřístupní po uplynutí 5 let od nabytí právní moci rozhodnutí, jímž bylo skončeno insolvenční řízení (tedy v případě úspěšného oddlužení se jedná o lhůtu 5 let ode dne nabytí právní moci usnesení o vzetí na vědomí splnění oddlužení a osvobození dlužníka od placení pohledávek).

Registr SOLUS:

SOLUS je registr dlužníků, který spravují soukromoprávní věřitelé, kteří zde evidují údaje o svých klientech. Nejedná se tedy o registr zřízený státem, jako je tomu v případě insolvenčního rejstříku. Aktuální seznam členů můžeme nalézt na stránce Členské společnosti. Více informací se lze dočíst rovněž ZDE.

Výmaz z registru SOLUS

Z registru SOLUS (jmenovitě negativní zápisy) jsou údaje o dlužníkovi vymazány automaticky, a to po uplynutí 3 let ode dne vyrovnání jeho závazku vůči věřiteli, resp. 1 roku od data úhrady závazku po splatnosti, v případě, že se jedná o závazek vzniklý ze smlouvy o službě elektronických komunikací (telefon, internet) nebo dodávky energií (elektřina, plyn). Dřívější výmaz není možný, ledaže by se ve Vašem případě jednalo o neoprávněnou evidenci v tomto registru.

Bankovní registr klientských informací (BRKI):

Provozovatelem Bankovního registru klientských informací (BRKI) je společnost CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s., která je vlastněna zakládajícími bankami. Databáze BRKI obsahuje pozitivní i negativní informace vypovídající o bonitě a důvěryhodnosti klientů bank. Bankovní registr obsahuje informace pouze o smluvních (úvěrových) vztazích mezi bankami a jejich klienty, a to včetně smluv neuzavřených. Databáze nabízí uživatelům nejen pohled na současný stav zadlužení klienta, ale také zpětně na historické hodnoty.

Výmaz z registru BRKI

Informace v BRKI jsou aktualizovány na měsíční bázi. Pro potřebu vzájemného informování bank jsou v BRKI uchovávány po dobu trvání smluvního (úvěrového) vztahu mezi klientem a bankou a po dobu dalších 4 let po jeho ukončení (v případě neuzavření smlouvy po dobu 1 roku od žádosti o uzavření). Výmaz na žádost není možný, avšak oprava chybných údajů možná je.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI):

Nebankovní registr klientských informací (NRKI) je provozován Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., kdy členy tohoto sdružení jsou především nebankovní poskytovatelé půjček a úvěrů, společnosti působící v oblasti leasingu a splátkového prodeje. Registr obsahuje obdobné údaje jako registr BRKI.

Výmaz z registru NRKI

Informace obsažené v registru jsou pravidelně měsíčně aktualizovány a uchovávány po dobu smluvního vztahu s finanční institucí a po dobu dalších čtyř let po jeho ukončení. Pokud smlouva s klientem nebyla uzavřena, jsou informace o žádosti uchovány v nebankovním registru po dobu šesti měsíců. Výmaz na žádost není možný, avšak oprava chybných údajů možná je.

Registr platebních informací (REPI):

Jedná se o obdobný registr jako je NRKI, avšak častěji aktualizovaný a sdružující některé další subjekty. Tento registr spravuje společnost CRIF – Registr platebních informací s.r.o. (REPI) a sdružuje zejména firmy, které poskytují služby založené na splátkách – poskytovatele půjček a úvěrů, e-shopy, společnosti pronajímající nemovitosti, telekomunikační společnosti a poskytovatele kabelových televizí (seznam členů naleznete ZDE).

Výmaz z registru REPI:

Po 3 letech od zániku závazku (např. splacení úvěru, vypovězení nájemní smlouvy atd.) jsou data automaticky z REPI vymazána. Opět tak není možné o výmaz požádat, avšak je možné požádat o případnou opravu chybných údajů.

Centrální evidence exekucí (CEE):

Centrální evidence exekucí je databáze exekucí spravovaná Exekutorskou komorou ČR dle zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů. Tato databáze obsahuje množství informací o vedených exekucích vůči fyzickým i právnickým osobám.

Výmaz z Centrální evidence exekucí (CEE):

Údaje o konkrétní exekuci jsou z CEE vymazány bez zbytečného odkladu po uplynutí 15 dnů od okamžiku, kdy exekuční řízení skončilo (např. z důvodu úhrady dluhu, zastavení exekuce po úspěšném splnění oddlužení apod.), případně poté, co se o skončení exekuce dozvěděl soudní exekutor.

Výmaz z registru dlužníků po oddlužení:

Dle ust. § 20z odst. 11 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, dále platí, že údaje v dlužnickém registru o závazku spotřebitele mohou být v registru zpracovávány po dobu, po kterou závazek spotřebitele trvá, a dále po dobu 3 let po jeho splacení. Pokud závazek spotřebitele zanikl jinak než splacením nebo pokud jde o závazek promlčený nebo závazek, od jehož placení byl dlužník osvobozen v rámci oddlužení, lze informaci o takovém závazku v registru zpracovávat nejdéle po dobu 3 let od zániku takového závazku, od jeho promlčení nebo od okamžiku, kdy nastalo osvobození v rámci oddlužení.

Nejste si jisti, zda nemáte záznam v dlužnických registrech a chtěli byste si tuto skutečnost ověřit? Naše advokátní kancelář Vám může nabídnout službu DOHLEDÁNÍ DLUHŮ (klikněte pro více informací)!

Potřebujete pomoc?

(stačí prozvonit, zavoláme zpět)

Napsat zprávu

Oddlužení v roce 2023

Osobní bankrot a oddlužení je dvojí název pro totéž. Jedná se o způsob řešení úpadku dlužníka, tj. situace, kdy má dlužník více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dnů po splatnosti a nachází se v platební neschopnosti.

  • Není nutné uhradit 30 % dluhů.
  • Možnost rychlejšího oddlužení za 3 roky.
  • Stačí doložit alespoň 2 dluhy.
Začít s oddlužením

Z našeho blogu

Píšeme pro Vás aktuální články pro podnikatele i fyzické osoby

Podmínky osobního bankrotu neboli oddlužení
26. 7. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Pokud chcete nadobro skoncovat se svými dluhy a zbavit se nepříjemného břemena, vyhlášení osobního bankrotu je správný a efektivní způsob, jak to udělat. Abyste mohli do procesu oddlužení (lidově osobního …

Přečíst článek
Co je osobní bankrot neboli oddlužení
19. 7. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Zaslechli jste někdy pojem osobní bankrot, ale nevíte, co si pod tím představit? Pak jste tady naprosto správně. Osobním bankrotům se věnujeme již od roku 2011 a jejich prostřednictvím jsme …

Přečíst článek
Shrnutí novely insolvenčního zákona 2024: Oddlužení na 3 roky a další novinky
17. 7. 2024
Mgr. Tomáš Souček

Oddlužení představuje druhou šanci pro dlužníky, aby se poctivě vypořádali se svými dluhy oficiální zákonnou cestou a mohli začít zase normálně žít. Po dlouhých měsících vyjednávání a diskuzí ohledně nových …

Přečíst článek