Noční můrou všech dlužníků je den, kdy jim na dveře bez ohlášení zaťuká exekutor a začne jim zabavovat majetek. Dlužíte a obáváte se, že se tato situace může stát realitou? Nebo už snad u vás exekutor byl? Přečtěte si, co exekutor nesmí zabavit a proč. Prozradíme vám také, jak zachránit neoprávněně zabavený majetek.
Co vás čeká – exekuce na účet, na plat nebo na majetek?
Pokud dlouhodobě nezvládáte splácet své závazky, s největší pravděpodobností vám brzy přijde vyrozumění o zahájení exekuce. Aby exekutor uspokojil pohledávky vašich věřitelů, může zejména:
- zabavit peníze na vašich účtech,
- nařídit srážky z vašich příjmů,
- prodat váš majetek.
Všechny tyto tři způsoby navíc může kombinovat; nejčastěji se snaží získat prostředky nejprve z vašeho účtu a prostřednictvím exekuce na váš příjem a teprve poté přistupuje k exekuci majetku. Projděte si, jak probíhá exekuce na účet a exekuce na plat a jak je řešit.
Jak probíhá mobiliární exekuce?
Exekuci movitého majetku můžete znát také jako mobiliární exekuci. Dochází při ní k zabavení vašeho majetku a jeho následnému prodeji v dražbě. Peníze získané z prodeje použije exekutor na splacení vašich dluhů věřitelům.
O mobiliární exekuci vás exekutor předem neinformuje a může do vašeho domova vstoupit bez souhlasu, a to i když nejste doma. Exekutor se dostaví nejen na místo trvalého bydliště, ale i kamkoliv jinam, kde se zdržujete a má za to, že se tam nachází váš majetek – třeba do pronajatého bytu.
Při prohlídce vytváří exekutor soupis jednotlivých věcí, které by bylo možné zabavit, a označuje je polepením. Pokud majetek nechá na místě, nesmíte s ním nijak nakládat. Následně budou věci nabídnuty k prodeji v dražbě.Ačkoliv bývají exekutoři veřejností často popisováni jako vymahači, ve skutečnosti musí při výkonu své práce dbát na předpisy a dodržovat stanovené postupy. Existují proto druhy majetku, které vám exekutor nemůže zabavit. Tento majetek je stanovený zákonem a chrání vaše základní potřeby a práva.
Zastavte exekutory díky oddlužení
Oddlužení, lidově osobní bankrot, je legální cesta k životu bez dluhů a bez problémů s exekutory. Využijte tuto možnost a začněte znovu s čistým štítem s naší pomocí.
Co vám exekutor nesmí zabavit?
Majetek, který nezbytně potřebujete k uspokojování potřeb svých a své rodiny. Jde o běžné vybavení domácnosti, které je pro vás nezbytné. To znamená, že nemůžete danou věc postrádat, jinak by došlo ke snížení vaší lidské důstojnosti. Exekutor vám tedy nesmí zabavit například postel nebo stůl a židle, abyste nemuseli spát nebo jíst na zemi. Dále se do této kategorie řadí třeba lednička, sporák nebo pračka.
Avšak pozor: například hodnotnější televize, drahá pohovka nebo designový nábytek už jsou považovány za zbytné věci a zabaveny vám být mohou.
Majetek, který potřebujete pro výkon podnikatelské činnosti. Exekutor tudíž nesmí podnikateli zabavit například stroje nebo zařízení, počítač, mobilní telefon nebo auto, pokud bez těchto věcí nemůže své podnikání provozovat.
Majetek, jehož zabavení by bylo v rozporu s morálními pravidly, jako jsou osobní fotografie a videa, diplomy, medaile nebo snubní prsten.
Dále nemůže exekutor zabavit:
- běžné oblečení a dětské věci,
- zdravotní potřeby a pomůcky,
- studijní a náboženskou literaturu,
- školní potřeby,
- dětské hračky,
- hotovost do výše trojnásobku životního minima.
Před exekutorem jsou v bezpečí i vaši domácí mazlíčci. Naopak hospodářská zvířata už ale zabavena být mohou.
Při exekuci formou srážek z příjmů nesmí exekutor sáhnout na:
- dávky sociální péče,
- dávky pomoci v hmotné nouzi,
- příspěvek na bydlení,
- některé jednorázové dávky státní sociální podpory (porodné, pohřebné) a pěstounské péče,
- daňový bonus.
Může exekutor zabavit věci, které nejsou moje?
Při sepisování věcí se exekutor řídí svou domněnkou, že věci, které máte u sebe, jsou vaše. Jeho povinností totiž není na místě přezkoumávat, zda vám daný majetek skutečně patří, nebo ne.
Velmi často se proto stává, že zabaví i majetek vašich rodičů, partnera nebo partnerky, spolubydlícího či majitele nemovitosti, na který však již právo nemá. Pokud dojde k zabavení cizího majetku, je šance ho získat zpět pomocí písemného návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu.
Společně s tímto návrhem je třeba předložit doklady, které potvrdí, že majitelem dané věci je někdo jiný – např. kupní smlouvu, fakturu, výpis z účtu a podobně. Běžná účtenka bez uvedeného jména bohužel nestačí.
Návrh musí být podán do 30 dnů ode dne, kdy se majitel o zabavení věci dozvěděl. V případě, že exekutor návrhu nevyhoví, je možné do 30 dnů od doručení jeho rozhodnutí podat žalobu na vyloučení věcí z exekuce u soudu, který exekuci nařídil. Žádost doporučujeme připravit ve spolupráci s právníkem, abyste se ujistili, že splňuje všechny zákonné náležitosti.
Může exekutor zabavit darovanou věc?
Ano, skutečnost, že jste danou věc získali darem, exekutora nijak neomezuje v právu ji exekučně postihnout, samozřejmě pokud nesplňuje výše uvedená kritéria (tedy například pračku získanou darem exekutor zabavit nesmí).
Nečekejte, až bude pozdě
Návštěva exekutora může být pro mnohé šokující událost. Je však důležité si uvědomit, že nepřichází zčistajasna – vždy jí předchází výzvy k úhradě dluhů a oficiální oznámení. Proto si nezapomeňte hlídat poštu.
Nejste si jistí, jestli na vás už nebyla exekuce uvalena? Přečtěte si, jak zjistit exekuci na osobu a další texty, které se vám mohou hodit:
Zachraňte svůj majetek díky oddlužení
Nenechte exekutory, aby vás připravili o vše, co jste roky budovali. Napište nám ještě dnes a my vám pomůžeme zbavit se exekucí díky oddlužení.