Více než 600 tisíc lidí se aktuálně v Česku potýká s exekucí. Pokud se i vy propadáte stále hlouběji do dluhové pasti, kterou nezvládáte řešit, možná vás začíná trápit otázka: Co vám může exekutor vzít v případě, že dojde na nejhorší? Pojďme si to proto stručně a jasně objasnit.
Jaké kroky může exekutor podniknout k vymáhání vašich dluhů?
Exekuce označuje státem povolený způsob vymáhání dluhů. Může probíhat nejčastěji prostřednictvím
- obstavení vašeho bankovního účtu,
- srážek z příjmů (exekuce na plat),
- zabavení a prodeje movitého majetku (mobiliární exekuce),
- prodejem nemovitostí,
- postihováním pohledávek
a dalšími méně častými způsoby provedení exekuce.
Mobiliární exekuce v současnosti již není tak častá jako dříve, jelikož exekutoři zpravidla začínají s exekucí na účet a na plat (příjem). Pokud však pomocí prvních dvou způsobů nezískají dostatek financí na umoření vašich dluhů, přistoupí i k zabavování a zpeněžování majetku.
V momentě, kdy dojde k zahájení exekučního řízení, má exekutor právo postihnout váš majetek exekučními příkazy. Společně s nimi vám zašle také výzvu ke splnění vymáhané povinnosti, která vám dává možnost do 30 dnů exekuci uhradit se sníženými náklady na soudního exekutora.
Z posloupnosti těchto kroků vyplývá, že k zablokování vašeho majetku může dojít dříve, než se o exekuci vůbec dozvíte. Nevědomost vás ale bohužel neomlouvá, a proto doporučujeme udržovat si o dluzích přehled. Přečtěte si, jak zjistit dluhy a jak zjistit exekuci na osobu.
Co může exekutor zabavit?
Exekutor vám může zmrazit účet v bance, což znamená, že s ním nemůžete dále nijak nakládat. Právo máte pouze na jednorázový výběr trojnásobku životního minima a možnost zřídit si chráněný účet. Zjistěte více o exekuci na účet.
Pokud vaše úspory nestačí k zaplacení dluhů, exekutor může nařídit srážky ze mzdy a připravit vás tak o část výplaty. Exekutor smí postihnout také:
- rodičovský příspěvek,
- nemocenské dávky,
- důchod,
- stipendium,
- podporu v nezaměstnanosti,
- odstupné,
- odměnu z DPČ nebo DPP.
Vždy vám však musí zůstat nezabavitelná částka. Více se exekuci na plat věnujeme v samostatném článku.
Při mobiliární exekuci vám pak smí exekutor zabavit movitý majetek (tj. hmotné věci). Majetek vám může exekutor vzít jak z místa trvalého bydliště, tak i z jakéhokoliv dalšího, kde se domnívá, že se může váš majetek nacházet. Nálepku „Exekučně zabaveno“ pak může umístit na vše, o čem si myslí, že je vaše a co není nezbytně nutné pro běžný život vás a vaší rodiny. Zabavené věci nesmíte poté použít jako zástavu nebo je sami prodat či někomu darovat.
Zastavte exekutory díky oddlužení
Oddlužení, lidově osobní bankrot, je legální cesta k životu bez dluhů a bez problémů s exekutory. Využijte tuto možnost a začněte znovu s čistým štítem s naší pomocí.
Co může exekutor zabavit v bytě?
- Elektroniku – televizi, herní konzoli, počítač, mobilní telefon (pokud je prokazatelně nepotřebujete k výkonu práce či pro studium)
- Cennosti – šperky či sběratelské předměty
- Nábytek – zbytné a luxusní kusy nábytku, které přesahují hodnotu vybavení domácnosti na úrovni vašich příjmů (například noční stolek, gauč)
- Zbytné domácí spotřebiče – kávovar, toustovač a podobně
Zabavit vám naopak nesmí věci, které nemůžete postrádat, jinak by došlo ke snížení vaší lidské důstojnosti. Podívejte se, co konkrétně vám exekutor nesmí vzít.
Zajímá vás, zda exekutor může zabavit auto a další vozidla? Ano, může. Automobil vám ponechá pouze tehdy, pokud prokážete, že je nezbytný pro vaši práci či osobní obsluhu (například pro dojíždění k lékaři na nezbytnou léčbu).
Pozor: exekutor vám může zabavit i řidičské oprávnění! Fyzicky vám ho sice nezabaví, ale může vydat exekuční příkaz k jeho pozastavení, čímž ho učiní neplatným. K tomuto kroku exekutoři přistupují u neplatičů alimentů.
Co když exekutor zabaví věci, které nejsou vaše?
Při soupisu majetku vychází exekutor z toho, že věci, které se nacházejí na místě, kde žijete, jsou vaše. Pokud exekutor zabaví něco, co není vaše, musí majitel dané věci podat u příslušného exekutorského úřadu do 30 dnů návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Nezapomeňte si k návrhu připravit také všechny doklady, které vám pomohou prokázat vlastnictví jiné osoby (faktury, výpisy z účtu atd.).
V případě, že vám exekutor nevyhoví, máte právo podat do 30 dnů od doručení rozhodnutí žalobu na vyloučení věcí z exekuce k exekučnímu soudu, který exekuci nařídil.
Může exekutor zabavit majetek rodičů nebo dětí?
Jak jsme již zmínili, exekutor smí zahájit zabavování majetku všude, kde si myslí, že se vaše věci nachází. Řada dlužníků má nahlášené trvalé bydliště na městském či obecním úřadě a bydlí u rodičů, jiných příbuzných nebo v nájmu. V takových případech hrozí, že exekutor zabaví i majetek, který ve skutečnosti patří jiným členům rodiny, nebo dokonce majiteli bytu.
Doporučujeme proto, abyste si při návštěvě exekutora ponechali kopii soupisu majetku, která bude exekutorem podepsána, nebo si pořiďte fotodokumentaci, abyste měli přehled, co vše je zabaveno.
Exekutor nesmí zapsat do soupisu věci, u kterých přímo na místě nepochybně prokážete, že nejsou povinného.
Další tipy, které se vám budou při mobiliární exekuci hodit
- Při příchodu exekutora požadujte služební průkaz a exekuční příkaz. Opište si jméno exekutora a číslo služebního průkazu.
- Přivolejte svědky a průběh exekuce si nahrávejte.
- Originály dokladů prokazující vlastnictví věcí osobou od povinného odlišnou exekutorovi neposkytujte. Připravte si kopie.
Přečtěte si také:
Zachraňte svůj majetek díky oddlužení
Nenechte exekutory, aby vás připravili o vše, co jste roky budovali. Napište nám ještě dnes a my vám pomůžeme zbavit se exekucí díky oddlužení.